Skip to content

Faculty & Staff

To search for a faculty/staff member’s email address, please click here and search under Rolfe Middle School

Administration
Mr. Darryl Johnson
Alison Walden, Associate Principal (8th Grade)
Antravias Burt, Assistant Principal (7th Grade)
Silvanus Thrower, Assistant Principal (6th Grade)

School Counseling
Iesha Lee, School Counseling Director, Last Names A-Da
Taylor Clemmons – Last Names De-Joh
Melissa Otley- Last Names Joi-Ra
Samantha Hoover – Last Names Re-Z
Marilyn Canaday, Registrar

Office Personnel
Amanda Pike- Attendance
Tysha Bynum- Financial Secretary
Taliah Abrams- Principal’s Secretary

Clinic
Yolanda Henrick-Williams- Nurse
– Clinic Assistant

Support Staff
Adapted Health and PE:
RESET (Restoring Ethical Standards Empowering Transformation): Rodney Wilson
Social Worker: Terri Russell
Social Worker: Cieara Battle
Behavior Specialist: William Alston
Dean of Students: Fronie McCombs
BLISS: Sherri Little
CIS: Troy Holland
CAR: Jasmine Sheppard
ESL:  Brae Blackmore
Innovative Learning Coach: Karen Allison Boyd
Math Coach:  Andrea Shimko
Literacy Coach: Tamara Peterson
Science Coach: Melissa Bills
School Quality Coach: Val Pinkney
Gifted: Tiffany Nieves
Speech: Nadia Tuck
Speech: Robbin Milam
Psychologist: Ashley Henry
School Security:
School Resource Officer:  Joseph Vissichelli
Athletic Director: Rodney Wilson
TST: Virginia Robinson
Maintenance: Warren Denzler
Cafeteria Manager: Lisa Jones
Autism: Natasha Mahmood
Family Advocate: Deidre Harris
Permanent Subs: Toniray Moss, Kenniecia Hargrove, Danielle Cooper, Verita Devaughn

Library Information Center
Diane Chess- Librarian
Terri Thompson- Assistant

English & Reading
Jalysa Taylor (Department Chair)
Adia Middleton-James
Wanda Godwin
Stephanie Nelson
Aden Ware
Tharish Harris
Jeffrey Clowes
Alex Van Horn
Dana Perkins
Cassidy Skylar
April Lyman

Electives
Tina Brown– Business/CTE Department Chair
Melissa Skelton- Business
Sarah Bradsher – Art
Karma Rhodes- Art
Amaris Franklin– Band, Strings
Chrissy Waddell- Chorus
John Jones – Technology
David Asch– Spanish
Lloyd Nixon – Family and Consumer Sciences

Math
Sherina Travis (Department Chair)
Pamela Brown
Jessica (Carlson) Martinez
Marnae Brown
Jaimie Robinson-Lewis
Safaa Elbekhoumy
Gary Thompson
Jerron Athey
TJ Jaman
Hazem Saleh
Alexis Major Scott
Juwan Carter

Science
Cristina Stanciu (Department Chair)
Nicholas Amberman
Tiffany Ethington
Patrick Nowaczyk
Gabrielle Hayes
Kenniecia Hargrove

Social Studies
Scott Rizzi (Department Chair)
Alethea Gibbs
Savannah Bennett
Robert Lewis
Tim Reardon
Alexandra O’Dea

Health & Physical Education
James O’Malley (Department Chair)
Tamara Washington
Faith Nelson
Trey Harrison
Tryal Griffin
Courtney Fennell

Exceptional Education
Sherri Little (Department Chair)
Riche Shaw
Wanda Godwin
Natasha Mahmood
Felicia Tortorici
Ariella Israel
Kymontra Hyman
Jaimie Robinson-Lewis
Stanley Scott
Nishi Gangrade
Kathyrn Costley
Melanie Crocker
Solomon Young
Special Childress
Veronica Malone
PJ Pcsolinski
James Johnson
Wayne Claiborne

Instructional Assistants:
Alveda Campbell
Josephine Austin-Okoli
Jacqueline Barnes
Pendelope Morris
Elizabeth Motley
Jordan Cooper
Marjanae Coley
Stephanie Craddock
Gregory Fox
Jose Aleman

Tutors:
Marion Blackwell

C&M
Warren Denzler (Maintenance Supervisor: Day)
Randy Bentley
Ben “BJ” Brown
Quinton Burt
Marie Carney
Pierre Evans
Bonnie Ford
Gary Saunders
Lewis Thomas
James Williams
Robert Johnson

Cafeteria:
Georgianna Faulk
Lela Garrett
Betty Johnson
Lisa Jones
Francine McIntosh
Althea Miller
Helen Scott
Lenora Stone
Herbert Thompson